Dlaczego klienci wybierają parabanki?


man-76196_640

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że usługi finansowe są oferowane nie tylko przez banki w ich placówkach w centrum miasta. Instytucje pozabankowe, czyli tak zwane parabanki, oferują takie same usługi, ale mają znacznie mniejsze wymagania prawne, ponieważ nie podlegają Komisji Nadzoru Finansowego. Po głośnej sprawie z Amber Gold spadło zaufanie społeczne do parabanków, ale przypadek „bursztynowego złota” był szczególnym przekrętem i od początku wyglądał podejrzanie. Firmy pożyczkowe nie znajdują się na czarnej liście KNF oraz nie oferują „gruszek na wierzbie”.

Klienci chętnie wybierają oferty parabanków, ponieważ widzą ewidentne zalety ich propozycji. Banki muszą trzymać się ścisłych procedur, których nie da się ominąć. Dlatego uzyskanie pożyczki lub kredytu hipotecznego z banku oznacza konieczność spełnienia szeregu wymagań, m.in. na temat wynagrodzenia lub poprzednich zobowiązań finansowych – chodzi oczywiście o zdolność kredytową, bez której nie ma szans na uzyskanie finansowania hipoteki.

Natomiast parabanki ograniczają wymagania wobec klientów do absolutnego minimum. Firmy pożyczkowe pożyczają gotówkę również osobom wpisanym w rejestrach BIK i BIG, co ceni sobie bardzo wiele osób z zaległymi zobowiązaniami. Z kolei inni cenią sobie szybkość działania i przeniesienie wszystkich procedur do Internetu. Wystarczy wypełnienie prostego wniosku, w którym podaje się podstawowe dane osobowe, kwotę pożyczki i termin spłaty. Wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu w przeciągu kilkunastu minut – pod tym kątem firmy pożyczkowe biją banki na głowę.

Teoretycznie oprocentowanie pożyczki z parabanku w skali roku jest o wiele wyższe, niż w przypadku banków, ale należy podkreślić, że „urok” chwilówek polega na możliwości ich szybkiej spłaty. Bank narzuca pożyczkobiorcom odgórny termin spłaty, mimo że klient mógłby chcieć dokonać wcześniejszej spłaty.

Warto zaufać parabankom, ponieważ ich oferty chwilówek mogą pozytywnie zaskoczyć niejednego sceptycznie nastawionego klienta. Można powiedzieć, że instytucje pozabankowe proponują najszybsze pożyczki gotówkowe na rynku – szybsi nie będą nawet znajomi lub rodzina!